Finaliści z 2014 r: Piotr Bliźniak, Mateusz Suliga z pokazem „Wodne zjawiska fizyczne” (fot. NCBJ)

Do 25 stycznia 2014 trwa zbieranie prac w jubileuszowej, X edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki”.

„Fizyczne Ścieżki” to konkurs uczniowski, organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Skierowany jest on do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników.

Hiroszima i Nagasaki, na które spadły pierwsze na świecie bomby atomowe

Rząd Stanów Zjednoczonych udostępnił znaczną liczbę dotychczas supertajnych zdjęć przedstawiających montaż i transport pierwszych bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.

Prof. Ludwik Dobrzyński dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego centrum Badań Jądrowych

Raport UNSCEAR jest odpowiedzią na pytanie o wpływ awarii elektrowni w Fukushimie na zdrowie ludności.

W rezultacie wielomiesięcznej pracy powstał dokument, którego wnioski dotyczące efektów zdrowotnych mają bardzo istotne znaczenie dla dalszych decyzji władz Japonii i operatorów elektrowni jądrowych w sprawach procedur bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR)

UNSCEAR (Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Jądrowego) opublikował raport w sprawie skutków promieniowania spowodowanego awarią elektrowni jądrowej Fukushima-Daiichi.

Wedle tego raportu wypadek, który wydarzył się w 2011 r. w elektrowni jądrowej Fukushima-Daiichi prawdopodobnie nie zwiększy częstości występowania raka.

Ilość odpadów produkowanych każdego dnia na statystycznego mieszkańca Wlk. Brytanii

Nadmierny strach przed wysokoenergetycznymi odpadami jądrowymi nakręca bezsensowną spiralę strachu i kosztów.

Profesor Wade Allison z Uniwersytetu Oxfordzkiego w Wlk.Brytanii przekonuje, że jedyną radą jest edukowanie społeczeństwa.

Słabe promieniowanie nie tłumi życia

Scientists for Accurate Radiation Information (SARI) to nowa grupa naukowców dążących do propagowania rzetelnej informacji o promieniowaniu. Na swojej stronie internetowej radiationeffects.org obalają szkodliwe mity o wpływie promieniowania na nasze życie i zdrowie.

Członkowie grupy pochodzą z USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Izraela, Kanady, Niemiec, Ukrainy i Polski.

Wizja samochodu napędzanego laserem torowym - fot. prasowa

Amerykańska firma Laser Power Systems (LPS)  pracuje nad zbudowaniem samochodu napędzanego laserem torowym.

1 g toru odpowiada energetycznie ponad 28 000 litrów benzyny, dzięki czemu 8 g tego pierwiastka pozwoli na przejechanie 300 000 mil (ok. 483 000 km) i wystarczy na cały okres eksploatacji samochodu.

Prof. Ludwik Dobrzyński dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń Narodowego centrum Badań Jądrowych

Do IX edycji konkursu Popularyzator Nauki wśród 73 kandydatur we wszystkich kategoriach znalazły się dwie kandydatury z Narodowego Centrum Badań Jądrowych:

— profesor Ludwik Dobrzyński w kategorii naukowcy,

— Dział Edukacji i Szkoleń w kategorii instytucje naukowe.

Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR)

„Dawki otrzymywane z tego samego źródła jonizującego mogą mieć inny wpływ na dzieci i dorosłych więc, aby uzyskać dokładną ocenę ryzyka, oddziaływanie na dzieci należy rozpatrywać oddzielnie” — wynika z raportu  UNSCEAR.

Banknoty euro

Wolnorynkowa cena prądu spada, ale pojedyncze gospodarstwo niemieckie zapłaci za prąd od 70 do 100 euro rocznie więcej niż dotychczas, gdyż dopłata do odnawialnych źródeł energii wzrośnie w 2014 roku do 6,24 eurocentów za kilowatogodzinę  (z 1,2 eurocenta w 2008).

W 2014 roku dopłaty przekroczą 21 mld euro, czyli w sumie od wprowadzenia tego systemu w 2000 r. osiągną 100 mld euro.

Strony