Reaktory lekkowodne są najważniejsze dla gospodarki

 

Dla energetyki światowej najważniejsze są reaktory lekkowodne (LWR - Light Water Reactor), które stanowią razem ponad 82% wszystkich działających reaktorów i produkują 89,5% energii elektrycznej wytwarzanej przez energetykę jądrową. W reaktorach LWR chłodziwem i moderatorem jest zwykła woda.

Reaktory lekkowodne dzielimy na dwa typy:

  1. PWR - Pressurized Water Reactor - reaktor wodny ciśnieniowy (62% ogólnej liczby reaktorów energetycznych),
  2. BWR - Boiling Water Reactor - reaktor wodny wrzący (20%).

W energetyce liczą się przede wszystkim reaktory wodne ćiśnieniowe PWR (68% energii produkowanej przez elektrownie jądrowe) i wodne wrzące BWR (21% energii ) - PRIS-IAEA 20.03.2012

Rosyjską odmianą reaktorów PWR są reaktory WWER (Wodo-Wodianyj Energeticzeskij Reaktor).

Energetyczne reaktory lekkowodne (LWR) dzielimy na ciśnieniowe i wrzące:

  • ciśnieniowe PWR (z WWER) - 76%,
  • wrzące BWR - 24%.

Reaktory PWR są także stosowane do napędu jednostek pływających, głównie łodzi podwodnych i lodołamaczy. Dzięki temu na badania i rozwój tej technologii popłynęły pieniądze z kas wojskowych, w znacznej mierze przyczyniając się do obecnej dominacji PWR-ów w energetyce, która woli sprawdzone rozwiązania.

W pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu nad Jeziorem Żarnowieckim na pograniczu gmin Krokowa i Gniewino  lub w Lubiatowie w gminie Choczewo, będą na pewno zastosowane reaktory LWR. Dopóki przetarg nie zostanie rozstrzygnięty nie wiadomo, czy będa to reaktory wodne ciśnieniowe (PWR), czy wodne wrzące (BWR).

Image: 
PWR i BWR - 90% prądu z atomu