Budowa reaktora RBMK
RBMK to dziwnej konstrukcji reaktor wodny wrzący moderowany grafitem, co oznacza, że:
- woda odbiera ciepło z reaktora i zamieniając się w parę porusza turbiny (tak, jak w reaktorach BWR),
lecz nie ona, a - grafit spowalnia (moderuje) neutrony prędkie, pochodzące z rozszczepień jąder uranu.
Grafit jest moderatorem bardzo efektywnym, dzięki czemu reaktory RBMK mogą pracować na uranie naturalnym lub bardzo mało wzbogaconym. Dlatego są jednymi z najbardziej ekonomicznych reaktorów na świecie. Niestety są również bardzo niebezpieczne.
|
- Dlatego zrezygnowano ze zbiornika ciśnieniowego (takiego jak w PWR i BWR) i zbudowano reaktor złożony z oddzielnych, zawierających zestawy paliwowe, rur ciśnieniowych (kanałów paliwowych). Każda taka rura to jakby oddzielny mini reaktor, który można przeładować niezależnie od pozostałychi; można usunąć zestaw paliwowy gdy zawiera najwięcej plutonu bez zatrzymywania całego reaktora.
Trzecia wojna światowa nie wybuchła i dodatkowa produkcja plutonu nie była potrzebna, ale ożeniono ogień z wodą - cywilną energetykę z potrzebami wojska, co zemściło się 26.04.1986 w Czarnobylu
Uproszczony przekrój złożonego z dwóch połówek reaktora RBMK (rys. na licencji Creative Commons)
|
|
|
|
Jak działa reaktor RBMK? (zobacz film z oryginalnym wyjaśnieniem po rosyjsku) |
Góra reaktora RBMK w litewskiej EJ w Ignalinie po zdjęciu głowic elementów paliwowych. 31 grudnia 2009 roku został wyłączony ostatni reaktor tej elektrowni. Wyłaczenie reaktorów RBMK było warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej (fot. Argonne National Laboratory - domena publiczna)
Zobacz również zdjęcie z Kurskiej EJ, które lepiej oddaje ogrom tego reaktora. Po prawej stronie widać maszynę przeładowczą do wymiany zestawów paliwowych podczas pracy reaktora.