Ile kosztuje energia z wiatraków na lądzie?

Portal Wirtualny Nowy Przemysł (WNP) opublikował 17 października 2012 ciekawy artykuł o kosztach instalacji i eksploatacji farm wiatrowych na lądzie. Zainteresowanych odsyłam do pełnego artykułu "Jakie są koszty i zyski farm wiatrowych?", a tutaj jedynie zwrócę uwagę na wysokość dopłat do energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe. 

WNP powołuje się na rarort "Energetyka wiatrowa w Polsce" przygotowany przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), firmę doradczą TPA Horwath oraz kancelarię prawną BSJP.

Według autorów raportu:

  • rynkowa cena energii elektrycznej to 198,90 zł za MWh a średni przychód za 1 MWh energii wyprodukowanej przez lądowe farmy wiatrowe wynosi około 462 zł,
  • średni koszt budowy 1 MW lądowej farmy wiatrowej to obecnie ok. 6,6 mln zł, a okres zwrotu inwestycji wynosi ok 12 lat.

Koszt instalacji 1 MW mocy w farmie wiatrowej tak samo oceniono w raporcie przygotowanymfirmę Ernst & Young we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej oraz European Wind Energy Association - zobacz i porównaj.


Za energię z wiatraków płacimy dwukrotnie więcej niż wynosi cena rynkowa

 

Dziedzina: 
Image: 
Duńskie wiatraki - Ronland Windpark (fot. z wolnych zasobów)
Koszt energii z wiatraków na lądzie