Budowa wiatraków zaczyna budzić sprzeciw

Ile ptaków zabiją wiatraki?
Wiatraki nad jeziorem Ostrowo na Pomorzu Zach. szpecą okolice i zabijają ptaki— foto: danishwindindustryassociation / Foter / CC BY-NC

Chaotyczna i bezsensowna budowa elektrowni wiatrowych bez ładu i składu zaczyna budzić sprzeciw wśród władz i ludności terenów o znacznych walorach przyrodniczych i turystycznych, jak Mazury i Podlasie.

Jak podaje "Nasz Dziennik", według raportu sporządzonego na zlecenie samorządowców z województwa warmińsko-mazurskiego, ponad 90% tych ziem powinno zostać wyłączonych z planów budowy wiatraków.

Podobną opinię dotyczącą terenów woj. podlaskiego wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Z inicjatywy warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego marszałkowie wszystkich marszałków województw w Polsce skierowali je do rządu i prezydenta pismo w sprawie moratorium na budowę elektrowni wiatrowych do czasu uchwalenia przez parlament ustawy szczegółowo regulującej zasady lokowania wiatraków.

Źródło: Moratorium na wiatraki

Szpetny wiatrak k. Suwałk wśród dzikich ziół
Wiatraki rozstawiane po Polsce bez ładu i składu zaczynają budzić sprzeciw ludności — foto: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget / Foter / CC BY

Przeciwnicy wiatraków zaczynają się organizować. Liczne argumenty przeciw budowie elektrowni wiatrowych oraz mapę sprzeciwów znajdziesz na stronie Stop wiatrakom.

Dziedzina: 
Image: 
Ile ptaków zabiją wiatraki?
Szpetny wiatrak k. Suwałk wśród dzikich ziół