Nawet 1000 MW z elektrowni atomowej w Kaliningradzie

Wyświetl większą mapę
Budowany polsko-litewski most energetyczny (orientacyjna mapa pokazuje połączenie drogowe nieco odbiegające od przyszłej linii przesyłowej)

Debiutująca w grudniu na warszawskiej giełdzie spółka Inter RAO Lietuva (córka rosyjskiej spółki Inter RAO UES), chce przesyłać do Polski energię z rosyjskiej elektrowni atomowej budowanej w Obwodzie Kaliningradzkim. Spółka ma zarezerwowane do 1000 MW mocy z nadwyżek energii produkowanej w pierwszym reaktorze elektrowni Baltiiskaja w Kaliningradzie. Uruchomienie tego reaktora jest planowane na rok 2017.

Import energii z elektrowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim budzi obawy analityków rządowego Ośrodka Studiów Wschodnich, którzy przestrzegają przed zwiększeniem uzależnienia energetycznego Polski, Litwy, Łotwy i Estonii od Rosji.

Litewska spółka Inter RAO (w której większość udziałów mają Rosjanie) rozwinęła się dzięki wyłączeniu elektrowni atomowej Ignalina w 2009 roku, co uzależniło Litwę od importu prądu z Rosji i częściowo z Białorusi.

Realizacja tego projektu zależy od ukończenia budowy mostu energetycznego Augustów - Alytus i zbudowania dodatkowych linii energetycznych łaczących Litwę z Obwodem Kaliningradzkim.

Źródło: cire.pl, euroinfrastruktura.pl, wnp.pl

Image: 
Linia przesyłowa wysokiego napięcia