Arktyczny metan 20 krotnie silniejszy od CO2

Cząsteczka metanu
Cząsteczka metanu (rysunek z domeny publicznej Wikipedii)

Gdy lodowa pokrywa Oceanu Arktycznego topnieje i pęka, woda spod niej emituje duże ilości metanu, co nasila efekt cieplarniany i powoduje dalsze topnienie lodu - podaje "Nature Geoscience". Stężenie metanu w atmosferze nie jest duże, lecz jego efekt cieplarniany jest 20 razy silniejszy niż choćby dwutlenku węgla.

Jak twierdzi Eric Kort z California Institute of Technology, nowe wyniki pomiarów metanu nad częściami oceanu są porównywalne z wynikami znad wschodniej Syberii, gdzie taje wieczna zmarzlina.

Wspomaga to działanie błędnego, samonapędzającego się koła zmian klimatu. Pod wpływem m. in. metanu atmosfera zachowuje się jak otulający ziemię koc. Coraz słabiej odbija ciepło promieni słonecznych, co powoduje ogrzanie powierzchni planety.

Stężenie metanu wzrosło gwałtownie w związku z powojenną industrializacją. W latach 90. nastąpiła względna stabilizacja, a kolejny wzrost przypadł na ostatnie lata.

Europejska emisja CO2 to tylko ułamek światowej, a światowa - jak widać - to jedynie część wielu czynników zmieniających klimat. Wiara, że zwalczając bezwzględnie emisję CO2 w Unii Europejskiej zmienimy wiele w skali globu jest raczej iluzoryczna, a dla Polski - produkującej 90% energii elektrycznej w elektrowniach węglowych - niezwykle kosztowna.

Źródła: TerraDaily.com, PAP - Nauka w Polsce (artykuł został usunięty, więc skasowałem odnośnik).

Miejsce: 
Dziedzina: 
Image: 
Cząsteczka metanu