edu

Tekst edukacyjny. Określenie trwałe.

Odtajniono zdjęcia z montażu i załadunku pierwszych bomb atomowych

Hiroszima i Nagasaki, na które spadły pierwsze na świecie bomby atomowe

Rząd Stanów Zjednoczonych udostępnił znaczną liczbę dotychczas supertajnych zdjęć przedstawiających montaż i transport pierwszych bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki.

Typ: 

Strach ma wielkie oczy

Ilość odpadów produkowanych każdego dnia na statystycznego mieszkańca Wlk. Brytanii

Nadmierny strach przed wysokoenergetycznymi odpadami jądrowymi nakręca bezsensowną spiralę strachu i kosztów.

Profesor Wade Allison z Uniwersytetu Oxfordzkiego w Wlk.Brytanii przekonuje, że jedyną radą jest edukowanie społeczeństwa.

Typ: 

Samochód zatankowany na wieczność

Wizja samochodu napędzanego laserem torowym - fot. prasowa

Amerykańska firma Laser Power Systems (LPS)  pracuje nad zbudowaniem samochodu napędzanego laserem torowym.

1 g toru odpowiada energetycznie ponad 28 000 litrów benzyny, dzięki czemu 8 g tego pierwiastka pozwoli na przejechanie 300 000 mil (ok. 483 000 km) i wystarczy na cały okres eksploatacji samochodu.

Typ: 

Wpływ promieniowania jonizującego na dzieci

Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR)

„Dawki otrzymywane z tego samego źródła jonizującego mogą mieć inny wpływ na dzieci i dorosłych więc, aby uzyskać dokładną ocenę ryzyka, oddziaływanie na dzieci należy rozpatrywać oddzielnie” — wynika z raportu  UNSCEAR.

Typ: 

Nie dajmy się (zwariować)

Backloading

Na początku lipca Parlament Europejski opowiedział się za zawieszeniem aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2013-2015, czyli tzw. "backloadingiem".

Dochody ze sprzedaży zezwoleń (tzw. "zielonych certyfikatów") miały wspierać rozwój technologii OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Elektrownie konwencjonalne i energochłonny przemysł miały w ten sposób dofinansowywać technologie nieemitujące CO2.

Typ: 

Niemcy pod ciężarem OZE

Banknoty euro
Wiatraki w Neuenkirchen w Niemczech - plik z repozytorium wolnych zasobów Wikimedia Commons (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:WEAs_in_Neuenkirchen.JPG)

Wolnorynkowa cena prądu spada, ale pojedyncze gospodarstwo niemieckie zapłaci za prąd od 70 do 100 euro rocznie więcej niż dotychczas, gdyż dopłata do odnawialnych źródeł energii wzrośnie w 2014 roku do 6,24 eurocentów za kilowatogodzinę  (z 1,2 eurocenta w 2008).

W 2014 roku dopłaty przekroczą 21 mld euro, czyli w sumie od wprowadzenia tego systemu w 2000 r. osiągną 100 mld euro.

Typ: 

Nobel z fizyki 2013

Alfred Nobel
Profesor Peter Higgs - Nobel z fizyki 2013
Prof. François Englert - Nobel z fizyki 2013
Robert Brout nie doczekał Nobla. Zmarł w roku 2011

Na początku lipca 2012 roku świat obiegła wiadomość o odkryciu w CERN-ie bozonu Higgsa.

8 października 2013 roku, Szwedzka Królewska Akademia Nauk nagrodziła nagrodą Nobla autorów koncepcji tej „boskiej cząstki”: Petera Higgsa i François Englerta.

Co to odkrycie oznacza i dlaczego dla naukowców jest tak ekscytujące?

Typ: 

Białaczki dziecięce w sąsiedztwie elektrowni jądrowej

Rozmaz szpiku kostnego u pacjenta z ALL - fot. na licencji GNU

Eksperci brytyjscy przeanalizowali dane 10 000 dzieci, u których w okresie do 1962 do 2007 roku wykryto białaczkę w wieku poniżej 5 lat. Analiza wykazała, że częstość zachorowań na białaczkę wśród dzieci mieszkających w promieniu 5 km od elektrowni jądrowej jest mniejsza niż średnia w Wielkiej Brytanii.

Typ: 

Fobie po Fukushimie

World Nuclear News

“Trzeba sobie uświadomić, że za­grożenie dla zdrowia stwarzane przez promieniowanie z Fukushi­my jest nieistotne i że nadmierna uwaga poświęcana wszelkim po­tencjalnym skutkom zdrowotnym może okazać się o wiele bardziej szkodliwa niż samo to promienio­wanie.”

Geraldine Thomas, Imperial College, London

Typ: 

Wyciek z Fukushima Daiichi

Elektrownia jądrowa Fukushima Daiichi na Google Earth - 2013

Z uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi wycieka skażona radioaktywnie woda, co wywołuje na świecie wielki niepokój i jest pożywką dla prasy. Zobaczmy jak z tym zagrożeniem jest naprawdę i jakie są jego przyczyny.

Typ: 

Strony

Subscribe to RSS - edu